Brusel - hlavné mesto Európy

Brusel - hlavné mesto Európy

Brusel, hlavné mesto Belgicka, je vzhľadom na prítomnosť inštitúcií EÚ a celej škály medzinárodných organizácií neoficiálne označované aj ako hlavné mesto Európy. Mesto víta svojich návštevníkov bohatou kultúrou a architektonickou tvorbou, príjemnou atmosférou všadeprítomných parkov a tiež gastronomickými zážitkami v podobe belgickej čokolády či tradičného belgického piva.

 

Námestie Grand-Place

Mesto na križovatke románskej a germánskej kultúry

História mesta Brusel siaha do roku 979, avšak niektoré zdroje uvádzajú dokonca 6.storočie, kedy podľa legendy Svätý Gorik postavil malú kaplnku na ostrove obkolesenom dvoma ramenami rieky Senny. Mesto vo svojej dnešnej podobe disponuje strategickou polohou na rozhraní románskej kultúry na juhu a germánskej kultúry na severe. Rozprestiera sa na území približne 33 km² a je domovom takmer 175 tisíc obyvateľov nerátajúc vysokú fluktuáciu zahraničných zamestnancov európskych a iných medzinárodných inštitúcií čo z neho robí rozmanité a kozmopolitné mesto. Vzhľadom na status hlavného mesta Belgického kráľovstva sú oficiálnymi jazykmi mesta francúzština a flámčina (jazyk blízky holandčine), avšak takmer 90% obyvateľov mesta je frankofónna. 

Európska štvrť v Bruseli

Napriek tomu, že EÚ ako celok nemá svoje hlavné mesto, Brusel neoficiálne nadobudol tento titul vďaka historickému vývoju budovania sídiel európskych inštitúcií, ktoré spoločne tvoria tzv. ´´Európsku štvrť´´. V meste sídli Európska komisia, Rada Európskej únie, Európska Rada ako aj jedno z troch budov Európskeho parlamentu po Štrasburgu a Luxemburgu.  Brusel sa opakovane stáva dejiskom významných stretnutí na najvyššej politickej úrovni a dôležitých rozhodnutí s dosahom na všetky oblasti každodenného života občanov členských štátov EÚ. 

Budova Európskej komisie v Bruseli ( Berlaymont)

Sídlo Európskej komisie v Bruseli ( Berlaymont)

Z Košického kraja do Bruselu 

Prístup do Bruselu umožňujú dve letiská - Medzinárodné letisko Brusel Zaventem a Medzinárodné letisko Charleroi vzdialené približne 55 km južne od Bruselu. Vzhľadom na to, že letisko Košice neprevádzkuje priamy let do Bruselu, je možné využiť niektorý z troch dostupných letov z Košíc na letisko Zaventem s prestupom v Prahe, vo Viedni alebo vo Varšave resp. služby nízkonákladových leteckých spoločností na trase letisko Budapešť - Charleroi. Dopravu z letiska Brusel Zaventem do Bruselu ako aj iných významných belgických miest zabezpečuje vlakové spojenie zo stanice nachádzajúcej sa priamo pod terminálom letiska. Vlak zastaví na všetkých hlavných bruselských staniciach, a to Gare du Nord, Gare Luxembourg, Gare Centrale, Gare Schumann a Gare du Midi. Okrem vlakového spojenia je dostupná aj preprava taxíkom a autobusovou linkou (č.12). Doprava z letiska Charleroi je o niečo komplikovanejšia. Ako najjednoduchšia forma prepravy do Bruselu sa ponúka služba Brussels-City Shuttle, ktorá okrem Bruselu poskytuje priame spojenie aj s inými veľkými mestami v Belgicku. 

Atómium v Bruseli 

Atrakcie Bruselu

Grand Place - námestie v centre Bruselu patrí bezpochyby medzi jedno z najkrajších námestí na svete. Tvorí ho 34 cechových budov, ktorých architektonická hodnota odráža bohatú históriu mesta. Dominantou spomedzi nich je 96 m vysoká radnica z 15.storočia, ktorej vrchol zdobí socha Sv. Michala - patróna mesta. Vďaka neopakovateľnej kráse a atmosfére bolo námestie Grand Place v roku 1998 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Každé dva roky sa najväčšou atrakciou mesta stáva kvetinový koberec tvorený z 500 000 kusov kvetín rozmiestnených na ploche 1800 štvorcových metrov na námestí Grand Place. 

Verejné parky - zeleň je neoddeliteľnou súčasťou života v Bruseli. Mesto sa pýši vysokou koncentráciou parkov a zelených priestranstiev, medzi nimi Park CinquantairePark Leopold, Park Josaphat, Park Laeken či Bois de la Cambre. 

Víťazný oblúk v parku Cinquantaire v Bruseli

 

Atómium - unikátny 102 metrov vysoký monument na severnom predmestí Bruselu bol zhotovený v roku 1958 pri príležitosti svetovej výstavy Expo. Atómium symbolizuje 165 miliárd krát zväčšenú molekulu železa a symbolizuje tzv. atómový vek. 

Royal Palace (Kráľovský palác) - hoci dnes belgická kráľovská rodina sídli v paláci Laeken, pôvodný kráľovský palác je stále ich oficiálnym sídlom a v lete otvára svoje brány pre verejnosť. 

Mont des Arts (Hora umenia) - štvrť bola vybudovaná z iniciatívy kráľa Leopolda II. s cieľom vytvoriť v blízkosti kráľovského paláca kultúrne centrum. Dodnes sa tam nachádza Kráľovské múzeum krásnych umení či Múzeum hudobných nástrojov. V povojnovom období prešlo námestie výraznou rekonštrukciou, no čo ostalo nezmenené je krásny výhľad na mesto, ktorý odtiaľ ponúka. 

Komplexný prehľad informácií o meste Brusel, plánovaných kultúrnych, športových a spoločenských podujatiach, ako aj možnostiach štúdia a pracovného uplatnenia, ponúka portál brussels.be dostupný v anglickom, francúzskom a holandskom jazyku.